Filmowanie ślubu i wesela –jak my to robimy?

Jak obecnie wygląda filmowanie ślubu i wesela? Będąc zaproszeni na ślub i wesele, z łatwością możemy zauważyć, że nie każdy kamerzysta ślubny pracuje tak samo. I przede wszystkim nie każdy używa kamery. Ale o tym kiedy indziej. Dziś uchylamy rąbka tajemnicy i omawiamy nasz pomysł na filmowanie ślubu i wesela.

Filmowanie ślubu jako reportaż

Film ślubny to dla nas reportaż z dnia ślubu i wesela. A jak powszechnie wiadomo, reportaż przedstawia świat taki, jakim go zastaliśmy. Zawsze apelujemy do nasz Młodych Par: czujcie się tego dnia swobodnie. Chodzi nam przede wszystkim o uchwycenie emocji, które towarzyszą w tym dniu – w końcu Wasz ślub to wyjątkowe wydarzenie.

Filmujemy dużo, zawsze z dwóch perspektyw. Cały czas szukamy ujęć, które wzbogacą reportaż ślubny. Sprawią, że oglądając Wasz film ze ślubu w niejednym oku zakręci się łza. Zaletą takiej formy jest również jego długość.

Nasz reportaż opowiada konkretną historię – ślub dwóch osób. I robi to w konkretnym czasie. Dzięki temu nasza opowieść jest przede wszystkim ciekawa a oglądanie filmu jest prawdziwą przyjemnością.

Wasz film ślubny

To też jest dla nas istotne. To ma być Wasz film ślubny. Robiony dla Was. I na Wasze życzenie. Dlatego rozpoczęcie współpracy poprzedzamy rozmową. Poznaniem Waszych upodobań, Waszych pomysłów oraz Waszych oczekiwań. Razem szukamy odpowiedzi na pytanie: jak wygląda Wasz wymarzony film ślubny?

Przede wszystkim chcemy poznać Pary Młode, którym mamy towarzyszyć w tym wyjątkowym dniu. Chcąc nie chcąc, kamerzysta i fotograf ślubny musi być tego dnia w centrum wydarzeń, ciągle blisko Młodej Pary.

Wreszcie należy dodać, że bez dobrej znajomości, bez tzw. „chemii” kontakt może być utrudniony. A w pewnym sensie od naszej relacji zależy także Wasz film ślubny. Bo im bardziej nas poznacie, tym swobodniej będziecie się czuli. A reportaż ślubny zdecydowanie lubi swobodę i spontaniczność.

Od czego zaczynamy filmowanie w dniu ślubu?

Początkiem naszej pracy są przygotowania do ślubu, czasami wizyta u kosmetyczki lub makijażystki, albo po prostu ceremonia w kościele. Zdarza się również, że filmowanie ślubu i wesela zaczynamy już od wizyty w salonie fryzjerskim.

Oczywiście wszystko zależy od wybranego pakietu. I pomysłu Pary Młodej. Tak jak już wspomnieliśmy jest to Wasz dzień. Więc film ślubny powinien być dokładnie taki, o jakim marzyliście.

Od czego lepiej zacząć?

Być może zastanawiacie się od czego lepiej zacząć filmowanie ślubu i wesela. A może po prostu obawiacie się, że kamerzysta ślubny filmowanie przygotowań rozpocznie szeregiem poleceń, pozowaniem lub przybijaniem sobie „piątki”?

To z pewnością temat na kolejny wpis, tu zaznaczę tylko – to nie nasza bajka. Uważamy, że filmowania przygotowań to przede wszystkim naturalność i spontaniczność. Nie chcemy dodatkowo nikogo stresować. Zamiast tego szukamy emocji i wzruszeń, które każdemu towarzyszą w dniu ślubu.

Osobiście wolimy zacząć filmowanie od przygotowań. Chociażby dlatego, że rozpoczynając filmowanie ślubu i wesela od przygotowań poznajemy Waszych bliskich: rodziców, dziadków, rodzeństwo. To gwarancja, że nie pominiemy tych ważnych osób, a filmowanie dalszej części uroczystości będzie znacznie łatwiejsze (i spokojniejsze).

Filmowanie od ceremonii

Jeśli takie jest Wasze życzenie, filmowanie ślubu i wesela zaczynamy dopiero od ceremonii. Oczywiście pod kościołem jesteśmy znanie wcześniej. Po pierwsze, żeby nagrać kościół (z zewnątrz i wnętrze), po drugie uchwycić przybywających gości, a wreszcie uwiecznić Wasz przyjazd.

Wszystko to robimy, aby Wasz film ślubny miał ręce i nogi. Znaczy odpowiedni wstęp. Filmowanie Waszego przyjazdu poprzedza rozpoczęcie ceremonii.

Msza św.

Uważamy, że film ślubny bez choćby krótkiego skrótu z podstawowego punktu dnia, jakim jest Msza św. byłby bardzo niepełny. Warto zaznaczyć, że w naszej koncepcji Msza św. zajmuję zazwyczaj od 5 do 15 minut. Ponadto w tym czasie pokazujemy jej najważniejsze punkty. Moment kulminacyjny stanowi przysięga małżeńska.

Jednak zanim Państwo Młodzi wypowiedzą słowa przysięgi małżeńskiej, my musimy pokazać ich wejście do kościoła. Jest to szczególnie istotny moment ceremonii, kiedy Panna Młoda idzie do ołtarza wraz z tatą.

Msza św. po zawarciu małżeństwa również jest ograniczona do najważniejszych momentów. Przed wszystkim skupiamy się na emocjach, jakie Młoda Para okazuje też po przysiędze: łzy wzruszenia, wpatrywanie się w obrączki, delikatne pocałunki w rękę itd.

Przysięga małżeńska

Przysięga małżeńska to absolutnie najważniejszy moment dnia ślubu i wesela. Z tym każdy się zgodzi. Po pierwsze, tą chwilą każdy najbardziej się stresuje. Po drugie, mało kto pamięta później ten moment.

Ponadto dobrze nagrana przysięga małżeńska jest jednak znakomitą pamiątką. Od wielu par dowiadujemy się oddając im film ślubny, że przysięga była momentem, którego nie pamiętają. Dzięki nam mogą jednak wielokrotnie do niego wracać oglądając właśnie film ślubny.

Życzenia

Życzenia łączymy zazwyczaj z wyjściem z kościoła. Przede wszystkim skupiamy się na pierwszych osobach podchodzących by złożyć Wam życzenia. Są to przeważnie rodzice, dziadkowie. Słowem osoby Wam najbliższe. Potem skupiamy się gościach oczekujących w kolejce, by złożyć Wam życzenia. Szukamy przede wszystkim różnorodności. To w dużej mierze od tego zależy, czy film ślubny będzie ciekawy!

Przyjazd na salę - ważna rada

Wyznajemy zasadę: lepiej nagrać przyjazd na salę, niż odjazd spod kościoła. A im bliżej z kościoła na salę, tym szybciej musimy się przemieścić. I tu zawsze apelujemy do Nowożeńców: nie spieszcie się!

Niech Wasz przyjazd na salę poprzedzi przybycie wszystkich gości. Dlatego radzimy albo obrać dłuższą drogę, albo przyjazd na salę poprzedzić 10 minutowym postojem, np. po kościołem.

Początek wesela

Po tym jak nagramy Wasz przyjazd na salę, powitanie przez rodziców i pierwszy toast odkładamy sprzęt. Początek wesela to zazwyczaj ciepły posiłek. A filmowanie jedzących gości jest bardzo kłopotliwe. I uwierzcie nam, że nie tylko dla nich.

Dlatego dla komfortu i lepszego samopoczucia wszystkich, początek wesela spędzamy za stołem dla obsługi. Wyjątkiem może być tylko tzw. słodzenie wódki, bez czego początek wesela może być dla wielu nie do przyjęcia. Jednak także wtedy filmujemy tylko na wyraźne życzenie Państwa Młodych. Bo jak wielokrotnie powtarzamy – to ma być Wasz film ślubny.

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec rozpoczyna zabawę na weselu. Jest to też moment, do którego wiele par przygotowuje się miesiącami. Często pierwszy taniec zaskakuje gości, czasami nawet drugą połówkę. Bez wątpienia jest istotnym punktem wesela.

Pierwszy taniec filmujemy zawsze na dwie kamery. Jedną na stabilizatorze, drugą statyczną. Dzięki temu nie umknie nam żaden szczegół, a zmontowany pierwszy taniec będzie wyglądał po prostu filmowo.

Pierwszy taniec to początek tańców. Z doświadczenia wiemy, że pierwszy utwór dla gości powinien być starannie dobrany. Im bardziej znany i lubiany, tym lepiej. Wówczas więcej osób zostanie na parkiecie, a właśnie o to chodzi przede wszystkim Parze Młodej, ale także i nam.

Pierwszy kontakt gości z parkietem jest o tyle istotny, że może mieć wpływ na zabawę podczas wesela. Każdy z nas zna to pewnie z własnego doświadczenia. Prawda? No właśnie.

Z pewnością większość z nas umykała z parkietu na hasło „walc zapoznawczy”. Więc jeśli Para Młodych chce mieć pełny parkiet od początku wesela, to warto o tym pamiętać.
A pełen parkiet, to dobry film ślubny.

Zabawa na weselu

Zabawa na weselu i tańce, to coś, bez czego film – reportaż ślubny nie może się obejść. Istotne jest jednak właściwe zaprezentowanie, bo nawet najlepsza zabawa oglądana z kanapy może się dłużyć.

Właśnie dla tego proponujemy Wam coś innego. Zamiast kilkudziesięciu minut i oglądania tych samych osób, wybieramy najlepsze fragmenty tańców i tworzymy z nich skrót tego, co działo się na parkiecie.

Ponieważ taki zabieg ma duży wpływ na dynamizm, a sam film ślubny ogląda się znacznie lepiej.

Podsumowanie

Przede wszystkim film ślubny w naszej wizji jest unikatowy i z pewnością różni się od wielu innych. Każdy ślub jest również unikatowy i różnorodny, bo i każdy z nas jest inny. Dzięki temu zarówno filmowanie ślubu i wesela, jak i cały proces, w którym film ślubny powstaje jest tak szalenie interesujący.

Jeśli filmowanie ślubu i wesela w naszym wykonaniu Was zainteresowało albo chcecie o coś jeszcze dopytać – śmiało! Dzwońcie, piszcie, kontaktujcie się z nami tak, jak wolicie. W końcu to Wasz dzień i Wasz film ślubny. A my być może będziemy mieli okazję towarzyszyć Wam w tym dniu.